6 úžasných domů vestavěných do země
Myšlenka “žijícího podzemí” může být pro mnohé lidi fascinující a zároveň noční můrou pro jinou skupinu
Většina z nich vybírá dům, který váží životní prostředí, ale důvody pro zcela nebo částečně podzemní stavbu se liší, včetně nutnosti minimalizovat domácí vliv na okolí, budova, kde nelze rozšířit bok nebo vzhůru, od vlastností oteplování a chlazení země.
Někteří lidé by stavěli na zemi jen proto, aby byli skryti před očima cizince.
Podzemní design a konstrukce představují řadu výzev, jako je bagrování, drenáž, drenáž, problémy s přístupem a slušné denní světlo a větrání. Často se stává, že podzemní domy jsou částečně vestavěny do země nebo zabudovány do svahu, takže existují místa, která jsou pro vzduch, slunce a záblesky zdarma.
Podívejte se na tyto sedm domů, z nichž některé jsou zabudovány do země.
Malator, od společnosti Future Systems, Wales (1998)
úžasné domy postavené do země
S dramatickým umístěním na skalnatém kopci, tento dům s prostorem jen stěží pod zemí. Nemá žádnou zahradu, ani příjezdovou cestu ani přidružené volné prostory a bezproblémově se s ní spojuje do krajiny. Na straně pozemku je malý prosklený vchod s výhledem na vnější svět.
Otvory v šachtě dávají pocit, že patří k jezeru
Uvnitř jsou barevné prefabrikované komponenty. Z velké, zakřivené pohovky si můžete vychutnat nádherný výhled s rackem na zálivu St. Brides.
Hobitův dům, Simon a Jasmine Dale, Wales (2005)
Simon Dales, dodavatel, postavil pro svou rodinu tento ekologicky šetrný, nízkoenergetický domov pomocí jednoduchých nástrojů a přirozených přírodních materiálů. Vytahuje se ze země nebo se sklízí z polí. Zařízení je udržitelné s kompostovými toaletami, solárními moduly a pramenitou vodou.
Dům je částečně zabudován do kopců, aby se minimalizoval vizuální dopad
Strop je tvořen zhruba třemi zhruba pokácenými stromy. Stěny jsou směsem vápenopískovaných suchých kamenných zdí a balíků slámy. Přikrývka je izolována balíky slámy, pokryté půdou a zasety trávy.
Holandská hora, podle Denieuwegeneratie (Nová generace), v Nizozemsku (2011)
Tento udržitelný dům je postaven v zalesněném holandském příkopu, kde země vystupuje jako malá hora a pohlcuje dům.
Dům postavený do kopce je tak izolovaný a skrytý. Vchod je odříznut v horách.
Konzolovaný dřevěný strop
Konzolovaný dřevěný strop se sklopí nad zemí, má zasklené otvory pro maximalizaci sluneční energie a zesvětlení interiéru. Tepelná masa domu zachovává teplo v případě potřeby a přirozené vlastnosti země chladí dům v létě.
Interiéry domu jsou překvapivě jasné a příjemné, s povrchem vystaveného betonu a malovanými letadly
Pokoje mají jeskynní atmosféru s přirozeným světlem přes hluboké úseky v kopci nebo přes velké, jižně osvětlené otevřené prostory v přední části s výhledem na lesy v okolí.
Domov César Manrique, ostrov Lanzarote, Španělsko (1966)
Tento slavný dům byl postaven na místě sopečného kráteru z 18. století ve španělském Lanzarote. Člověk vidí nad zemí nízkou, mírnou, bílou budovu, kde se v nehostinné sopečné krajině objevují kaktusy a barevné ocelové sochy.
Člověk má pocit, jako by láva proudila do místnosti
Ve vstupní části jsou umělecká studia s velkými panoramatickými okny s výhledem na bazaltovou krajinu.
V jedné z jeskyní stojí polokruhová bílá pohovka kolem jedné palmy, která se rozprostírá přes otvor k stropu
Velké díry na podlaze a kamenné schody vedly do dolního patra, kde bylo v sopečném čediči vyvrtáno pět místností spojených úzkými průchody, malované v bílém.
Dani Ridge House, Carver a Schicketanz, Big Sur, Kalifornie
Cílem tohoto domu bylo udržitelnost. K udržení okolní krajiny a ochraně domu před sousedy architekti odřízli klínu na kopci a postavili dům v něm. Mírně zakřivený strop byl pěstován nativní trávou. Celá rostlina je uvízána pod zemí.
Glazované stěny zajišťují pohledy na Tichomoří a sbírají sluneční energii, která je uložena v tepelné hmotnosti vápencové půdy
Přídržná stěna a kryt země minimalizují tepelné ztráty. Umístění oken z východu na západ podporuje vítr, aby se ochladil během teplejších měsíců.
Villa Vals, Christian Muller Architects a SeArch, ve Švýcarsku (2008)
Villa Vals je moderní verze starých podzemních bytů. Díky zvláštní citlivosti místa architekti postavili dům hluboko ve strmém svahu, aby nerušil okolní přírodu. Dům je spíše jako dutina v horách.