Антропософската архитектура – философският дизайн
Антропософската архитектура и Рудолф Щайнер
Антропософската архитектура се отнася до архитектурния поток, който се основава на ученията на Рудолф Щайнер. Като стил антропософската архитектура се нарича още органична архитектура.
В началото на ХХ век архитектурните тенденции и новите архитектурни възприятия, които се основават на законите на природата, се появяват едновременно в различни части на света.
Рудолф Щайнер, Антони Гауди и Франк Лойд Райт са имената на архитекти и философи, които са непосредствено свързани с термина антропософска архитектура.
Рудолф Щайнер потърси пътя на знанието във всички начини на изразяване
Гьотеанумът е най-известната сграда, която възпроизвежда теориите на Щайнер
Антропософската образователна система в Уолдорф отговаря за изграждането на техните училища и детски градини
Този архитектурен поток не е за имитиране на природата. Това е много повече за изобразяването на човека като жива, развиващо се същество в процеса на сътворението.
Архитектурата се разбира като израз на общество и култура. Антропософската архитектура допълва това твърдение, добавяйки, че обратният процес също играе важна роля. Това означава, че сградите също оказват влияние върху хората и тяхното развитие. Тук човешкото същество се разбира като физическо, психическо и духовно същество.
Гьотеан II – символът на архитектурата на Щайнер
Снимка: Владислав Сойк в www.sojka.photo
NСлед дървената конструкция на Гьотеан, аз бях изгорял, а вторият бе възстановен от стоманобетон
Waldorf училище и архитектура
Squirrelhaus е добре позната антропософска структура
Рудолф Щайнер е австрийски писател и философ. Живял и изследвани Щайнер между 1861 и 1925 г. През това време той е посветил целия си живот на антропософията. Рудолф Щайнер се занимава с езотерична, мистик и духовен мироглед. Неговите знания и теории за антропософията да се приема като база за стимулиращо (антропософски архитектура) и медицина, за да обогати области като например образование (Waldorf образование), изкуство (евритмия) (антропософската медицина), селското стопанство (биодинамично земеделие) и религията ново.
Gemeinschaftskrankenhaus Herdecke също има антропософски произход
Архитектурата се стреми към живите и органичните
В прочутия Гьотеануум може да се намери тази великолепна зала
Детска градина в Уолдорф, базирана на антропософски принципи
Основният модел за това архитектурно направление е сградата Goetheanum I и II в Дорнах, близо до Базел. Много добре е валидността на стила в дизайна на Уолдорфските училища и детски градини, театри и жилищни сгради. Gemeinschaftskrankenhaus Herdecke е пример за обществена сграда в архитектурния стил на антропософията.
Не само формите трябва да бъдат органични,
Динамичната природа на човека трябва винаги да може да се преоткрие
Тази архитектура не принадлежи на никого. Той е вечен като природата
В период на бързо развитие, иновации, технологичен напредък и икономически растеж антропософската архитектура е насочена към приятната атмосфера на живот и работа и към ценностите на опита, в които присъстват културното съдържание и духовността.
Waldorf School в типичен антропософски стил
Жилищна къща, сложно построена по антропософски принципи